fbpx

Путин: Санкциите кон Русија се противправни

-

Рускиот претседател Владимир Путин се надева дека земјите што воведоа санкции кон Москва ќе сфатат дека тие им нанесуваат штета на меѓународните економски односи.

– Ова е штетно и секако дека ни нанесува штета и нам, но и на САД, затоа што со тоа се поткопува целокупниот систем на меѓународните економски односи – изјави Путин во интервју за новинската агенција ИТЕР-ТАСС.

Рускиот претседател, исто така, изрази надеж дека санкциите „ќе останат во минатото“.

– Се надевам дека, на крајот, ќе преовлада разумот, а минатото ќе биде минато – рече Путин.

Според Путин, санкциите кои се воведени кон Русија се „спротивни на принципите на Г20 и не само со нејзините принципи, туку и со меѓународното право, затоа што можат да бидат воведени само преку Советот за безбедност на ОН“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...