fbpx

Путин одлучи да не протерува американски дипломати

-

Рускиот претседател Владимир Путин денеска одлучи дека Москва нема да протерува американски дипломати како одговор на санкциите на Вашингтон.

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, претходно предложи да се протераат 35 американски дипломати.

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, синоќа потпиша декрет за воведување нови санкции кон Русија поради мешање во американските претседателски избори и наложи протерување на 35 руски дипломати од руската амбасада во Вашингтон и од конзулатот во Сан Франциско, давајќи им рок од 72 часа со семејствата да ја напуштат САД.

Лавров рече дека Москва ќе одговори на новите санкции на Русија поради наводното хакирање веб-страници и е-мејлови на американската Демократска партија, но додаде дека министерството за надворешни работи на Русија му предложила на Путин да прогласи за „персона нон грата“ 31 вработен во амбасадата на САД во Москва и четворица вработени во американскиот конзулат во Санкт Петерсбург.

Путин, сепак, одлучи да не протерува американски дипломати како одговор на санкциите на Вашингтон.

 

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download samsung firmware
Download WordPress Themes Free
online free course