Рускиот претседател Владимир Путин не планира да присуствува на погребот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, изјави портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков.

Путин е многу зафатен подготвувајќи се за редовното годишно обраќање на нацијата, кое е планирано да се случи на 1 декември, додаде Песков.

Руската делегација на погребот ќе ја предводи Вјачеслав Володин, близок соработник на Путин и претседател на руската Државна дума.

Поранешниот кубански претседател почина на 91 година по долгогодишно боледување.

Посмртните останки на Кастро четири дена ќе ја обиколуваат земјата пред погребот на 4 декември во Сантијаго де Куба.