fbpx

Путин: Ќе сторам сè убијците на Немцов да бидат казнети

-

Рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе стори сè за да бидат казнети тие што го организирале и извршиле како, што рече, подлото и цинично убиство на лидерот на опозицијата, Борис Немцов.

Ова било напишано во телеграма што Путин ја испратил до мајката на Немцов, а која беше објавена на официјалната веб-страница на Кремљ.

„Почитувана Дина Јаковлевна, примете го моето најдлабоко сочувство во врска со Вашата ненадоместлива загуба. Искрено ја споделувам со Вас болката што Ве снајде. Ќе биде направено сè организаторите и извршителите на подлото и цинично убиство да ја добијат заслужената казна. Нему му се падна да работи на важни функции во тешкиот транзициски период за нашата земја. Тој секогаш директно и чесно ја искажуваше својата позиција, го бранеше своето гледиште“, стои во телеграмата од Путин.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...