fbpx

Путин и Обама се согласија за прекин на војната во Сирија

-

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Барак Обама, се согласиле дека денеска треба да се прекине војната во Сирија и дека Обединетите нации треба да посредуваат меѓу завојуваните страни.

За време на 35-минутниот разговор на маргините на самитот Г20, Обама и Путин разговарале за напорите за пронаоѓање решение за судирите во Сирија.

Двајцата претседатели оцениле дека терористичките напади во Париз само ја зголемиле потребата за конфликтот во Сирија да се реши на најбрз можен начин. Белата куќа соопшти дека разговорот меѓу двајцата државници бил конструктивен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...