fbpx

Пуштен во сообраќај експресниот пат Штип – Крупиште долг 14,3 километри

-

Јавното претпријатие за државни патишта информира дека делницата Штип – Крупиште од вчера е пуштена за сообраќај, со задолжително почитување на одобрениот времен режим и поставената патна сообраќајна сигнализација. Станува збор за прва фаза од изградбата на експресниот пат Штип – Кочани, која е долга 14,3 километри и за чија изградба се издвоија 20,2 милиони евра.

Идната максимална брзина на движење на експресниот пат меѓу Штип и Кочани ќе биде 110 километри на час. Вкупната ширина на експресниот пат е 11,4 метри, со две сообраќајни ленти од по 3,5 метри, две ленти за принудно застанување од по 2 метри и две рабни ленти од по 0,20 метри.

Во моментов на терен се изведува втората фаза од овој проект, која е долга 13,7 километри и со чија изградба селото Крупиште ќе се поврзе со Кочани. Градежните активности на втората фаза ги изведува кинеската компанија „Синохидро“, а рокот за целосно завршување на експресниот пат Штип-Кочани е 2021 година.

Експресниот пат Штип – Кочани е со планирана должина од 28 километри и со планирана вредност на проектот од 40 милиони евра. Овој нов патен правец започнува кај месноста Три чешми во Штип и се надоврзува на веќе завршениот автопат Миладиновци – Свети Николе – Штип. Експресниот пат се состои од четири јазли, осум надпатници, пет подпатници и пет мостови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Државата глува на наодите за корупција од ревизорите и од антикорупционерите

Државниот завод за ревизија до Јавното обвинителство за 2022 година доставил 22 извештаи за 20 институции, од кои досега повратна информација имаат добиено само за пет конечни ревизорски извештаи....