Најмалку едно лице е убиено, а девет се повредени во пукотница која е во тек на државниот универзитет „Охајо“.

Американските медиуми јавуваат дека кампусот на универзитетот е целосно затворен поради пукањето.

Универзитетот испратил порака за тревога до сите студенти, во која им советува да се скријат.

Според еден од студентите, пукањето почнало во една од универзитетските лаборатории, додека друг студент на „Твитер“ објавил дека полицијата го опколила и го совладала напаѓачот. Информацијата сè уште не е официјално потврдена.

Локалните медиуми јавуваат дена најмалку три лица се застрелани на кампусот. Властите засега не излегуваат со информации, а студентите имаат инструкции да останат засолнети.

Според последните, непотврдени информации на американските медиуми, убиениот е всушност напаѓачот. Засега не се знае причината за пукањето.