Неколку пукотници вечерва се слушнале во близина на американската амбасада во Анкара, откако пред неколку часа беше убиен рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, пишува „Раша тудеј“.

Засега не е познато кој пукал ниту, пак, дали некој e повреден.

Американските власти јавија дека дошло до „безбедносен инцидент“ пред американската амбасада, која се наоѓа во близина на галеријата каде попладневно беше убиен рускиот амбасадор.

Британски „Експрес“ вечерва објави дека американската амбасада во Анкара е затворена по убиството на рускиот амбасадор. Вашингтон ги предупреди американските граѓани да ја избегнуваат областа каде што вечерва се случи нападот.