fbpx

Пучдемон доби нов рок, треба да одлучи до четврток

-

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој требаше денеска да се изјасни дали прогласил независност на Каталонија или не, има нов рок – четврток до 10 часот.

– Господинот Пучдемон има уште една шанса да почне да ја решава оваа ситуација, тој мора да одговори со „да“ или „не“ за тоа дали прогласил независност – изјави вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија.

Таа истакна дека Пучдемон не дал адекватен одговор во своето писмо на она што од него го барала шпанската влада и мора до четврток да каже дека не прогласил независност и да се врати на патот на почитување на законите на Шпанија.

Сантамарија додаде дека во спротивно, Каталонија ќе биде соочена со активирање на членот 155 од Уставот, кој ѝ овозможува на шпанската влада да преземе контрола над регионот.

Според неа, меѓусебниот дијалог треба да се одвива во согласност со законот, односно во шпанскиот парламент.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ќе се забрани вработувањето преку агенциите за привремени вработувања во јавниот сектор

Владата на Северна Македонија на 204-та седница на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) усвои пет закони за реформи во јавната администрација и дигиталната трансформација на...