fbpx

Првиот затвореник на ЦИА по 11 септември останува во Гвантанамо

-

Одборот на американската влада го отфрли барањето за ослободување на Палестинец од затворот Гвантанамо, првиот затвореник на ЦИА по нападите од 11 септември 2001 година.

Во соопштението на одборот на владата на САД за периодична ревизија е наведена „некогашната вмешаност во терористички активности“.

Затвореникот Зејн ел Ибидим Мухамед Хусеин претходно се појави пред одборот во август. Тој се наоѓа во американската база на Куба од септември 2006 година.

Заробен е во 2002 година и е првиот затвореник што ЦИА го изложи на „засилени техники на испитување“, кои критичарите ги сметаат за мачење.

Неговите адвокати наведуваат дека тој не претставува закана за САД и дека треба да биде ослободен или барем против него да се поведе обвинение.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...