fbpx

Прв „компјутерџија“ на банкнота – новите 50 фунти со ликот на Алан Туринг

-

Гувернерот на Банката на Англија денеска соопшти дека новата банкнота од 50 фунти испечатена на полимерен материјал на реверсот ќе го има ликот на Алан Туринг, кој според многумина е главниот „виновник“  за создавање на првиот компјутер на светот. Банкнотата во оптег ќе биде пуштена во 2021 година, а на фотографијата е само концептот за нејзиниот изглед.

Туринг бил математичар, чии теоретски поставки довеле до создавање на првиот компјутер на светот, кој се користел за разбивање на шифрите на германските шифрантски машини „Енигма“ и „Лоренц“ во Блечли Парк, познатото седиште на британските шифранти и дешифранти во текот на Втората светска војна.

Туринг се смета за татко на компјутерската наука и вештачката интелигенција, а тој е избран од Комисија на Банката на Англија од предложените 989 личности.

Некои аналитичари сметаат дека со овој потег сакаат да му „се извинат“ на Туринг, кој бил осуден поради неговата врска со маж, односно поради неговата хомосексуалност и заради гревот што системот го натерал на самоубиство, а потоа постхумно бил помилуван од британската кралица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download redmi firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course