fbpx

Протести за Мартин Нешковски и во Битола

-

Протести поради прикривањето на убиството на Мартин Нешковски се одржуваат и во Битола. Поголема група граѓани тргнаа од фонтаната во центарот на градот и преку Широк сокак, се уаптија до МВР.

Битолчани масовно излегоа на денешениот протест, a во моментов толпата е пред зградата на Општината, од каде протестантите бараат оставка од Владата и од локалната власт.

„Бомбата“ на опозицијата за убиството на Мартин Нешковски крена на нозе преку 3.000 граѓани на Битола, мажи, жени и деца. Демонстрантите извикуваа „убијци“, а носеа и транспаренти: „Полицаецу фрли го пендракот“.

Пред општината девојчиња им делеа цвеќиња на полицајците. Протестот почна во 18 часот кога толпата почна да се собира пред Офицерскиот дом во Битола, потоа граѓаните тргнаа по Широк сокак, се до зградата на СВР Битола и се упатија кон зградата на локалната власт. Видливо е засиленото полициско обезбедување, но протестот засега поминува мирно и без проблеми.

Како што јави, пак, нашиот дописник од Прилеп, еден час пред најавениот протест против полициската бруталност во Прилеп полициските единици за брзо распоредување се распоредија во центарот на Прилеп, каде е закажан протестот.

Иницијаторите на настанот апелираа за масовност на овој мирен протест, кој наиде на силен одзив кај прилепчани и по социјалните мрежи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free