fbpx

Протестен марш низ улиците на Москва во чест на Немцов

-

Низ улиците на Москва денеска ќе се организира протстен марш посветен на убиениот руски опозиционер Борис Немцов. Маршот ќе се одржи наместо планираниот голем протест на опозицијата против војната во Украина.

Предвидено е протстот да почне во 14 часот, а по еден час ќе почне и маршот низ московските улици. Руските власти синоќа издадоа одобрение за собирот и дозволија присуство до 50.000 луѓе.

Од Националниот инспекторат велат дека се истражуваат неколку мотиви за убиството на Немцов, вклучувајќи ја и можноста опозицијата да го убила за да се оцрни името на претседателот, како и можноста Немцов, кој бил Евреин, да е убиен од радикални исламисти.

Немцов, лидерот на опозициското „Движење на солидарноста“, во петокот вечерта беше убиен со четири куршуми истрелани од автомобил во движење додека се шетал на московскиот мост Бољшој камени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...