fbpx

Протекоа личните податоци на 4.739 студенти, ДЗЛП ќе истражува кој згрешил

-

Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) ќе изврши вонреден инспекциски надзор поради тоа што лични податоци на 4.739 студенти на неколку државни и приватни факултети кружат по интернет.

Број на индекс, адреса на живеење, град, телефонски број, лозинка за електронска пошта биле испратени на адреси на стотина студенти, преку официјалниот меил на Машинскиот факултет, ([email protected]).

Во соопштението на ДЗЛП се вели дека во текот на вчерашниот и на денешниот ден примиле барања од Машински факултет, како и од повеќе физички лица кои се сомневаат дека нивните лични податоци се злоупотребени, да се изврши инспекциски надзор за утврдување на повреда на правото за заштита на личните податоци.

– Во согласност со Законот за заштита на личните податоци, почната е постапка за вршење вонреден инспекциски надзор и по завршување на надзорот, јавноста ќе биде дополнително информирана за наодите од него – се вели во соопштението на ДЗЛП.

Од оваа институција на граѓаните им препорачуваат да ги променат лозинките на личните и на професионалните е-меилови, социјалните мрежи, „скајп“ и на други сервиси.

– Користете добри лозинки и често менувајте ги. Добрите лозинки се состојат од комбинација на мали и на големи букви, броеви и специфични симболи кои се тешки за пробивање. По промена на лозинката, преземете дополнителни чекори за да се осигурите дека нема да бидете жртва на дополнителни злоупотреби и одберете да користите СМС-кодови за верификација, а не датумот на раѓање, кој доста платформи го користат во процесот за ресетирање лозинки – препорачуваат од ДЗЛП.

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download