fbpx

Просечната плата во јануари пораснала за 13,2 отсто во споредба со лани

Највисока просечна нето-плата од 91.259 денари во јануари 2023 година имале програмерите

-

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари 2023 година изнесувала 33.943 денари, објави денеска Државниот завод за статистика. Во споредба со идентичниот месец лани, просечната нето-плата во земјава се зголемила за 13,2 отсто.

Ваквото зголемување на нето-платата се должи првенствено на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (23,4 отсто), Градежништво (20,9 отсто) и Информации и комуникации (17,3 отсто).

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2023 година во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Градежништво (5,1 отсто), Преработувачка индустрија (5 отсто) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (3,5 отсто).

Како и во сиот изминат период, највисока просечна нето-плата од 91.259 денари во јануари 2023 година имале програмерите, односно дејноста Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности. Наспроти нив, убедливо најниска нето-плата од 19.099 денари имало кај заштитните и истражните дејности.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јануари 2023 година изнесувала 50.837 денари и истата е зголемена за 13,6 отсто во однос на истиот период лани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy free download
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
free online course