fbpx

Просечната нето – плата во јуни изнесувала 25.205 денари

-

И во јуни продолжил порастот на платите на македонските граѓани. Просечната нето – плата во јуни изнесувала 25.205 денари. Индексот на просечната месечна исплатена нето – плата по вработен во јуни 2019 година во споредба со идентичниот месец лани изнесувал 104.1.

„Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето – плата по вработен во секторите: дејности на здравствена и социјална заштита (11.7 отсто), транспорт и складирање (10.3 отсто) и градежништво (5.4 отсто)“, се наведува во соопштението на Државниот завод за статистика.

Намалување на просечната месечна исплатена нето – плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: финансиски дејности и дејности на осигурување (11.3 отсто) и рударство и вадење на камен (6.1 отсто).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=