fbpx

Просечната бруто плата во Словенија лани била 1,753 евра

-

Просечната бруто плата во Словенија во минататата година изнесуваше 1,753,83 евра, а нето износот на просекот во државата беше 1.133,50 евра, објави Словенечкиот статистички завод, потенцирајќи дека платите се зголемиле и во јавниот и во приватниот сектор.

Просечната бруто плата е зголемена за 4,3 отсто номинално, а за 2,7 отсто реално во однос претходната година, додека порастот на нето платата изнесува ниминално 3,7 отсто, а реално 2,1 отсто.

Бруто платата во приватниот сектор во просек е зголемена лани за 3,9 отсто, во јавниот сектор вкупноза 5,4 отсто, а во државата управа за 6,5 отсто.

Надпросечниот пораст на платите во државниот сектор најмногу е последица на реализацијата на договорите за зголемување на платите и одобрените трошоци за работа во јавниот сектор, за кои лани се постигна договор меѓу синдикатите на јавната управа управа и владата, објави статистичкиот завод на Словенија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контраспин: Граѓаните никогаш не смеат да бидат спокојни во врска со пожарите

Опасноста од пожари и противпожарната безбедност се многу сериозни и сложени теми за да си дозволат политичарите и партиите да спинуваат околу тоа, а токму на спинови е изложена...