fbpx

Пропадна обидот на републиканците да го заменат „Обамакер“

-

Републиканците во Сенатот на САД не успеаја да ги соберат неопходните 60 гласови за целосна или делумна замена на Законот за здравствена заштита (Обамакер). Сенатот го отфрли предлог-законот со 43 гласа „за“ и 57 „против“, од кои девет гласа беа од редовите на републиканците.

Сенаторите гласаа за отворање дебата за новиот републикански закон за здравствена заштита, што се смета за голем чекор кон обидот на претседателот Доналд Трамп да го поништи законот што го донесе неговиот претходник.

Неколку републиканци кои претходно се противеа на планот за нов закон за здравствена заштита го сменија своето мислење и гласаа за новиот предлог-закон. Сепак, тоа не беше доволно за тој да биде изгласан.

И претходните обиди да се замини „Обамакер“ пропаднаа поради поделеноста во Републиканската партија.
Поништувањето на „Обамакер“ беше една од главните точки на изборната кампања на претседателот Трамп.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...