Екипа на Секторот за внатрешни работи Тетово, вчера извршила претрес во стан на 49-годишниот П.М. каде пронашла и запленила повеќе парчиња муниција, со различен калибар, информира полицијата.

При претресот, кој бил извршен по судска наредба, под креветот во кујната, полицијата пронашла „три рамки со вкупно 89 куршуми за автоматска пушка, калибар 7,62 милиметри, 32 куршуми од истиот калибар, завиткани во хартија и во картонска кутија, 13 патрони за ловечка пушка и две панцирни плочки“.

Осомничениот П.М. бил повикан во СВР Тетово и со него бил извршен разгoвор, а по целосното расчистување на случајот, во координација со јавен обвинител, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.