Денеска официјално беше промовиран видеоспотот за песната „Autumn leaves“ (Лисја есенски), со која Даниел Кајмакоски ќе настапува на „Евровизија“ оваа година во Виена, Австрија.

На англиската верзија на песната, музиката и текстот ги изработи Швеѓанецот Јоаким Персон, а аранжманот и продукцијата ги подготви Роберт Билбилов.

– Искрено верувам во Роберт Билбилов, тој е вистински генијалец и креативен човек. Среќен сум што соработувам со него и мислам дека сега песната доби и емотивност, но со една многу подлабока и посуштинска нишка, со мојата вистинска приказна – рече Кајмакоски.

Даниел на 19 мај ќе настапи на првата полуфинална вечер на „Евровизија“, а големото финале е закажано за 23 мај.