fbpx

Продолжуваат блокадите во северот на Косово

-

Неделното утро е мирно на северот на Косово, но патиштата сè уште се блокирани, изјави директорот на косовската полиција за регионот на Северна Митровица.

На барикадата во Рударе и Звечани во моментов има малку луѓе, а КФОР и ЕУЛЕКС ја следат ситуацијата.

Косовската полиција соопшти дека „криминалните групи“ кои блокираа неколку патишта на северот на Косово, во три случаи пукале кон полициските единици на патот што води до граничната точка Берњак, која го поврзува Косово со Србија.

Преку соопштение до медиумите, полицијата соопшти дека на овие напади полициските службеници одговориле и со огнено оружје, а напаѓачите потоа заминале во непознат правец.

Засега нема официјални информации за евентуално повредено лице или причинета евентуална штета“, се вели во соопштението.

Првите бунтови во саботата почнаа со собирот на српските граѓани во Рударе, кај Звечан, кои се спротивставија на апсењето на Дејан Пантиќ, припадник на српската полиција. Вториот е уапсен откако бил осомничен дека ги нападнал центрите на ОИК во Северна Митровица, пишува  Reporteri.net.

И по најавата за одложување на вонредните избори на Север, српските граѓани не застанаа. Почнаа со блокирање на патиштата со подигање барикади.

Косовската полиција соопшти дека припадниците на српската заедница поставиле возила и тешка техника на магистралните патишта во општините Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ги одложи локалните избори кои беа закажани за 18 декември на северот на Косово, за април следната година, а оваа одлика ја поздравија претставниците на САД, Обединетото Кралство, Франција, Германија и Италија.

Нејзината одлука доаѓа по неколкуте инциденти кои беа пријавени на северот на Косово во последните денови.

„Разговаравме за најпогодниот датум и погодно време и на крајот со целосен консензус, по мојот предлог дојдовме до заклучок дека треба да се одложи за април 2023 година, а точниот датум април, вечерва или подоцна утре наутро ќе биде прикажано на јавноста“, изјави претседателката Вјоса Османи, по средбата што ја одржа со партиските претставници.

Неколку часа пред одложувањето на изборите, косовските власти најавија апсење на поранешниот припадник на косовската полиција, Дејан Пантиќ, поради, како што беше речено, доказите дека тој го организирал „терористичкиот напад на канцелариите на Централната изборна комисија на северот на земјата“.

„Косовската полиција го приведе поранешниот полицаец на Граничниот пункт во Јариње, поранешен припадник на МУП кој претходно бил интегриран во косовската полиција, Дејан Пантиќ. Според сведочењето на косовската полиција, уапсениот го организирал терористичкиот напад врз канцелариите на ЦИК на северот од земјата, во кој случај биле нападнати службениците на ЦИК и полицајците. Пантиќ е обвинет за терористички акти и напад против уставниот поредок“, напиша министерот за внатрешни работи Џелал Свечла.

Како знак на незадоволство, локалните Срби подигнаа барикади и блокираа неколку патишта на север.

Повикувајќи се на безбедносни прашања, косовската полиција подоцна најави затворање на двата премини меѓу Косово и Србија – Јариње и Берњак.

„Лица од одредени криминални групи кои блокираа повеќе патни правци на северот од државата, од различни локации, во три наврати со огнено оружје пукале во правец на полициските единици кои биле на службена должност во близина на браната на Ујманското езеро, на патот. што води до Граничниот пункт Берњак. Полициските единици во самоодбрана биле принудени да одговорат со огнено оружје на криминалните лица/групи, кои биле одбиени и оставени во непознат правец. Исто така, врз основа на информациите од полициските единици на терен, на повеќе различни локации се слушнале и пукотници“, соопшти косовската полиција преку објава на официјалната веб-страница.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите лоцирани на северот на Косово треба веднаш да се отстранат и дека косовските власти се во постојан контакт со мисијата на НАТО на Косово, КФОР.

„Министерот за внатрешни работи Свечла е во контакт со командантот на КФОР Ристуча. Мора веднаш да се отстранат барикадите на маскираните криминалци на северот. Косово е земја на слободни и вредни граѓани, без разлика на етничка припадност, вера, пол или возраст. Ќе пропаднат криминалците и русофилите. Република Косово ќе победи“, напиша Курти.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во саботата предупреди дека српските власти ќе побараат од мисијата на НАТО на Косово, КФОР, да обезбеди распоредување на припадници на војската и полицијата на Србија на територијата на Косово, во согласност со резолуцијата 1244.

Претходно во текот на неделата беше пријавено за напад на канцелариите на Централната изборна комисија, бидејќи функционери на оваа институција имаа за цел да започнат со подготовки за избори.

Покрај овој напад, на 8 декември беше објавено и дека на север бил повреден службеник на косовската полиција, но неговиот живот е надвор од животна опасност.

Вонредни избори беа објавени на северот, откако претставниците на Српската листа – најголемата партија на Србите во Косово – поднесоа оставка на почетокот на ноември, во знак на протест против одлуката на Владата на Косово да ги пререгистрира автомобилите со нелегални српски регистарски таблички во РКС – Република Косово.

Српската листа, која има поддршка од официјален Белград, постојано се противеше на нивното задржување. Косовската полиција деновиве го засили своето присуство на север, со цел, како што беше речено, „да ги обезбеди граѓаните“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
online free course
download karbonn firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free