Осум лица се приведени во врска со нападот со автомобил бомба во Истанбул, јавуваат турските медиуми.

Меѓу осомничените е и лицето за кое се верува дека го оставил експлозивот во возилото на местото на нападот.

Шест војници и еден цивил вчера се повредени, кога бомба експлодира во близина на воена база на најголемиот турски град, во округот Санџактепе.

Тоа е најновиот во серијата напади во Турција годинава.