Утрово во полициска акција биле приведени братот и сестрата на Захир Бекири, познат под прекарот Чауш, против кого Основното јавно обвинителство Скопје кон крајот на минатата година отвори постапка за т.н. случај „Фабрика за фалсификувани лични карти и пасоши“, пишува порталот „Нова ТВ“, повикувајќи се на свои извори.

Според информациите на порталот, двајцата се наоѓаат во полициската станица Кисела Вода, а се товарат за истите дела како и нивниот брат Бекири, односно за фалсификување документи.

Порталот „Прес 24“ претходно објави дека утрово по наредба на Кривичниот суд, полициски екипи извршиле претреси во домот на Бекири и на уште неколку локации.

Засега официјална информација и потврда за акцијата нема ниту од МВР, ниту од надлежното обвинителство.

Јавниот обвинител Јован Цветановски и заменик-раководителката на ОЈО Скопје, Гордана Гешковска, на 23 декември минатата година на прес-конференција соопштија дека скопското обвинителство оформило повеќе предмети за случајот „Фабрика за фалсификување пасоши и лични карти“, меѓу кои и за тие што неделникот „Фокус“ ги достави до Министерството за внатрешни работи.

Како што изјави Цветановски, по предметите постапуваат повеќе обвинители, а досега биле издадени наредби за истраги до оделот за организиран криминал на МВР, наредби за вештачење и извршени биле разговори со повеќе лица, како и претреси во станови на првоосомничениот и на другите осомничени во случајот.

Во претресите што тогаш беа извршени во станови сопственост на Бекири, според ОЈО Скопје, биле пронајдени поголем број обрасци за патни исправи, возачки дозволи и за лични карти. Исто така, пронајдени биле и машини, преси, како и друга опрема за фалсификуање документи, а во компјутерите пронајдени во домот на првоосомничениот, полицијата пронашла папки што содржат десетици илјади телефонски разговори.