Судија на претходна постапка од Основниот суд во Прилеп му одредил 30 дена притвор на 51-годишен жител на прилепското село Заполжани, осомничен за силување на две малолетни девојчиња во селото, соопшти денеска јавното обвинителство.

„По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп, судија на претходна постапка од Основниот суд – Прилеп денеска му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на лице осомничено за сторени две кривични дела – полов напад врз дете кое не наполнило 14 години и за силување. Осомничениот, 51-годишен жител на селото Заполжани, се товари дека повеќепати во периодот од 2012 до 2016 година извршил полови дејства врз две малолетни девојчиња во ова село, притоа употребувајќи сила и сериозни закани за да ги спречи да го пријават“, стои во соопштението од обвинителството.