Јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка за 44-годишен скопјанец осомничен за обид за убиство.

Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со нож и со сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство, кое завршило со крвав деликт, сведок било и едно од трите деца на брачните партнери. По извршеното кривично дело, осомничениот е уапсен.

Јавен обвинител по увидот на местото на настанот донесе наредби за вршење потребни вештачења, собирање траги од местото на настанот, како и за сослушување на повеќе лица за расветлување на настанот.

Обвинителството достави предлог до судија на претходна постапка за определување на мерка притвор против осомничениот.

Предлогот беше прифатен од судот, па со решение на осомничениот му е определен притвор во времетраење од 30 дена.