Секторот за внатрешни работи Скопје поднел кривична пријава против 48-годишен скопјанец, осомничен дека во саботата (2 април) брутално ја претепал сопругата, нанесувајќи ѝ тешки телесни повреди на главата и по телото, соопшти МВР.

Против Т.П. е поднесена пријава со која се товари за обид за убиство при семејно насилство, а судија на претходна постапка му одредил мерка притвор од 30 дена.

Како што информираат од МВР, осомничениот и сопругата воделе бракоразводна парница и повеќе месеци не живееле заедно. Тој во петокот заминал кај сопругата, која заедно со својата седумгодишна ќерка живеела во стан по наем, а следното утро кога требало да си замине, насила ја внел жената во својот автомобил и ја однел на Скопска Црна Гора каде физички ја малтретирал.

„Во тој момент, пријавениот ја убедувал да појде со него за да разговараат, но кога истата го одбила, тој со употреба на сила ја внел во неговото возило и се упатил кон Скопска Црна Гора. Додека возел, со тупаници ја удирал по главата и по телото, заканувајќи ѝ се дека ќе ја убие. Неговата сопруга го молела да престане и да го сопре возилото, а двапати се обидела да избега од возилото. Пријавениот успеал да ја фати при првиот обид, по што продолжил со физичкото малтретирање. При вториот обид да побегне од возилото, во близина на автобуската станица во село Побожје, ѝ помогнал случаен минувач, кој заедно со неговата сопруга ѝ пружил прва помош“, стои во соопштението на МВР за случајот.

Осомничениот побегнал од местото, а неговата сопруга со возило на итната медицинска помош, во бесознание, била пренесена во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, каде ѝ биле констатирани тешки телесни повреди, поради што била задржана на понатамошно лекување.

Кратко време по настанот, екипа на полициската единица „Алфа“ го пронашла и го уапсила скојанецот, а по извршеното алкотестирање, кај него биле констатирани 1,95 промили алкохол во крвта.

На осомничениот, како што информираат од МВР, досега четирипати му биле поднесувани кривични пријави за имотни деликти, а во периодот од 2008 до 2011 година против него биле поднесени и четири прекршочни пријави за загрозување на безбедноста во сообраќајот со управување возило под дејство на алкохол и прекршочна пријава за нарушен јавен ред и мир со малтретирање на друг во стан.