На 19-годишен скопјанец му бил одреден осумдневен притвор, откако на социјалната мрежа „Инстаграм“ објавил компромитирачки фотографии од својата поранешна девојка.

Како што информираат од МВР, осомничениот А.Ш. на 13 ноември ѝ се заканил на својата поранешна девоја, дека доколку не му даде 5.000 денари, на „Инстаграм“ ќе ги објави фотографиите што ги снимил додека воделе љубов.

Истиот ден, тој без согласност на девојката, користејќи нејзини лични податоци, отворил лажен профил на социјалната мрежа, каде поставил дел од фотографија од секслуален однос меѓу нив двајца.

Кога за тоа дознала довојката, веднаш закажала средба со поранешното момче, на која тој физички ја нападнал, удирајќи ја по главата и уште еднаш ѝ се заканил дека ќе ги објави сите фотографии и компромитирачки видоеоматеријали доколку не му даде 5.000 денари.

Сепак, таа случајот го пријавила во полициската станица Бит пазар, а по кратко време, екипа на полициската едница „Алфа“ го привела осомничениот. По наредба на судија на предходна постапка, бил извршен претрес во неговиот дом, каде биле најдени и одземени компјутер и повеќе цедеа.

Проитв А.Ш. е поднесена кривична пријава за уцена и за злоупотреба на лични податоци.