fbpx

Примена на асистивна технологија во редовното основно и средно образование

-

Денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Примена на асистивната технологија во редовното основно и средно образование“, која е во организација на проектот на УСАИД за електронски пристапно образование. Проектот го спроведува здружението „Отворете ги прозорците“.

На тркалезната маса се поканети и претставници на локалните образовни институции, на граѓански организации и родители на ученици со попреченост.

Проектот на УСАИД за пристапно е-образование има цел да го подобри квалитетот на образованието за учениците со посебни потреби во редовните основни и средни училишта, преку промовирање на асистивна технологија во образованието.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Кажи со раце“: Младински настан за Меѓунaродниот ден на знаковниот јазик

Младински образовен форум и Здружението на глуви и наглуви „Млад знак“ утре ќе го одбележат Меѓунaродниот ден на знаковниот јазик, во 17:00 часот, во Паркот на франкофонијата во Скопје,...