fbpx

Претставен конечниот мировен план за Либија

-

Претставникот на Обединетите нации за Либија, Бернардино Леон, го претстави конечниот нацрт-договор за помирување меѓу завојуваните страни и повика тие да го прифатат.

– Ја завршивме нашата работа – изјави доцна синоќа Леон, по состанокот во Мароко, додавајќи дека „сега на страните, учесници во овој дијалог, им останува да реагираат на овој текст“.

Разговорите за нацрт-договорот и за тоа како треба да биде составена единствена влада, се најавени за по муслиманскиот празник Курбан-бајрам.

Во Либија со години владее хаос по соборувањето на власта и по убиството на долгогодишниот лидер Моамер ел Гадафи. Либија е поделена меѓу меѓународно признаената влада со седиште во Торбрук, на истокот на земјата, и другата влада во Триполи, која ја поддржуваат исламските бунтовници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...