Посета на претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски на Атина. Фото: Кабинет на претседателот, 5 октомври 2021

Својата дводневна посета на Грција претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски ја зпочна претпладнево, со положување венец пред Споменикот на незнајниот војник на платото пред грчкиот парламент.

Тој потоа пред Претседателската палата во Атина, на официјална церемонија со државни и воени почести, беше пречекан од претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу.

Засега нема подетални информации што разговарале двајцата претседатели на нивната средба.

Подоцна Пендаровски треба да се сретне и со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, а ќе се сретне и со градоначалникот на Атина, Костас Бакојанис, информираат од претседателскиот кабинет.

Предвидена е и средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Грција, Џефри Пјат.

Официјалната посета на претседателот Пендаровски на Грција претставува прва историска посета што ќе се реализира на највисоко ниво меѓу двете држави.