fbpx

Претседателот на Молдавија е против отворање цивилна мисија на НАТО во земјата

-

Прорускиот претседател на Молдавија Игор Додон смета дека отворањето на постојани мисија на НАТО во неговата земја е провокација.

Молдавската влада во ноември потпиша со НАТО договор за отворање цивилна мисија, пред Додон да ја преземе должноста претседател.

Додон истакна дека сака Молдавија да остане неутрална и да не се приклучува кон ниту еден сојуз.
– Не сакам ни во НАТО, ни во војска која ја предводи Русија, рече Додон, реферирајќи на Организацијата за колективна сигурност, во која покрај Русија, членуваат Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download samsung firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course