Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност.

Во попладневните часови променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови.

Според прогнозата на УХМР, максималната температура ќе се движи од 16 до 28 Целзиусови степени.