fbpx

Предложен казнен налог за повреда на угледот на поранешната амбасадорка на САД

-

Основното јавно обвинителство Тетово до надлежниот суд поднело Предлог за издавање на казнен налог против 40-годишен тетовец, кој се товари за кривично дело „Повреда на угледот на странска држава“ по член 181 од Кривичниот законик, соопштија од Јавното обвинителство.

Обвинетиот, преку коментар со вулгарна и навредлива содржина на социјалната мрежа Фејсбук, на 12 април минатата година ја изложил на подбив тогашната амбасадорка на САД во земјава и на тој начин го сторил кривичното дело. Американска амбасадорка во Северна Македонија во тој момент беше Кејт Мери Брнз.

Од обвинителството информираа дека надлежен јавен обвинител на Основниот суд во Тетово му предложил да му изрече парична казна на обвинетиот од 100 дневни глоби.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free
free online course