fbpx

Предлогот за разрешување на Зврлевски допрва на Влада, па потоа во Собрание

-

Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, Владата сè уште не го доставила до Собранието на Република Македонија. Како што дознаваме неофицијално од Владата, предлогот со сите потребни документи првин треба да биде разгледан и усвоен на седница на Владата, по што ќе биде испратен во законодавниот дом.

Според информациите, Владата и формално треба да го усвои предлогот за разрешување на Зврлевски, пред да го достави до Собранието на една од следните седници деновиве.

Постапката за разрешување на Зврлевски, Владата ја почна во вторникот минатата недела, а предлогот го поддржа и Советот на јавни обвинители.

Откако ќе го добие предлогот, Собранието треба да закаже седница на која треба да се изгласа разрешување на Зврлевски, за што е потребно просто мнозинство од 61 пратеник.

Штом заврши постапката за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, како што најави премиерот Зоран Заев, Владата веднаш ќе почне процедура за именување негов наследник.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...