Православните верници во Македонија денес го слават празникот Богојавление-Водици кој е поврзан со крштевањето на Исус Христос во реката Јордан.

Во Скопје околу 120 граѓани денеска ќе се обидат да го фатат крстот што напладне ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г Стефан во реката Вардар.

Премиерот Никола Груевски на фрлањето на светиот крст ќе присуствува во Велес, а претседателот Ѓорге Иванов ќе присуствува на одбележување на големиот христијански празник Водици во Тетово и Гостивар.