fbpx

Пратениците на СДСМ сè уште чекаат да влезат во комисиите

-

Седници на четири собраниски комисии се закажани за денеска, а пратениците на СДСМ нема да бидат дел од ниту една.

Како што објаснува Горан Сугаревски, координатор на пратеничката група на СДСМ, „новите“ пратеници сè уште не се членови на комисиите.

Сугаревски вели дека не му е јасно зошто сè уште не се изгласани новите членови на комисиите затоа што, како што вели, предлозите за претседатели и за членови на комисиите ги доставиле уште вчера.

– Ние вчера ги поднесовме сите предлози и, колку што знам, практиката е веднаш да се свика Комисија за избори и за именувања за да ги утврди предлозите, но тоа сè уште не е направено. Мислат дека така можат да го кочат исполнувањето на Договорот од Пржино – вели координаторот.

Сугаревски додава дека ако денеска не се закаже седница на Комисијата за избори и за именувања, која треба да ги потврди претседателите и членови на комисиите, нивната пратеничка група ќе излезе со реакција.

По повеќе од една година пауза, пратеничката група на СДСМ во Собранието се врати во вторникот, на 1 септември.

Се очекуваше пратениците веднаш да почнат со работа, а враќањето на опозицијата го поздрави и Европската комисија.

Портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, рече дека сега е време да почне да се работи на реформските приоритети во интерес на целата земја.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download huawei firmware
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free