fbpx

Пратеникот Милошоски шири лажни вести и не се чувствува одговорен

-

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, вчера (19.06.2019) на Твитер објави, наводно, „шокантна вест“ дека на завчерашниот состанок на Советот на министри, на кој се разговараше за одредувањето датум за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, седум членки биле против тоа, пишува „КриТинк“.

На денешниот ЕУ Совет 7 членки биле против датум за преговори со МК и АЛ:

ФР, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија.

12 членки биле за преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, ИТ, СЛО, ХР, БГ, РО, ЕСТ, Латвија, Литванија.

Грција и другите воздржани!, напиша Милошоски на Твитер.

Ваквата (дез)информација пратеникот ја „поткрепи“ и со принтскрин од напис во „Фајненшл тајмс“ чијшто наслов гласи: „Ладен туш од Франција и Британија за надежите на Балканот за брз прием во Европската Унија“.

„Шокантната вест“ на Милошоски, ја пренесоа речиси сите медиуми во Македонија, а без притоа да ја проверат нејзината (не)вистинитост.

Но, оваа дезинформација на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ набрзо беше демантирана од повеќе страни.

Целиот текст може да се прочита тука.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
udemy free download
download xiomi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course