fbpx

Пратеничката Смилевска е вториот функционер во земјава заразен со корона вирус

-

Кети Смилевска е првата пратеничка заразена со корона вирусот. Таа викендов била хоспитализирана во болницата во Прилеп, кога ѝ се влошила здравствената состојба.

„Не само што бев изненадена,туку и непријатно се почувствував кога ја примив информацијата. Цел месец бев дома и не ми се верува дека тоа мене ми се случи во таква изолација“ – вели таа во изјава за Канал 5 телевизија.

Пратеничката вели дека не знае како се заразила со вирусот и дека ги имала сите симптоми, но дека сега се чувствува добро.

Освен Смилевска, заразен е и градоначалникот на општина Чешиново Облешево, Горанчо Крстев, кој исто така е во добра здравствена состојба.

Во моментов, во Македонија заразени се вкупно 908, а излечени 86 лица. Бројот на смртни случаи е 44.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...