fbpx

Повторно се чисти натрупаното ѓубре во Охридското езеро кај Љубаништа

-

Охридските општински власти повторно го чистат натрупаното ѓубре на крајбрежјето на Охридското езеро кај Љубаништа. По реакциите на граѓаните и на медиумите, екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ започнаа нова акција за чистење и собирање на отпадот кој во текот на изминатите неколку денови беше натрупан на крајбрежјето на Охридското Езеро, на потегот од кампот Љубаништа до границата со Албанија.

Акцијата за чистење ќе се одвива и во текот на наредните денови, со оглед на големите количини на отпад натрупан на крајбрежјето и тешко пристапниот терен на одредени локации. Се претпоставува дека отпадот што се појавил на оваа локација е резултат на фрлањето ѓубре во коритото на реката Черава во Албанија, при што интензивните врнежи и зголемениот водостој на реката го имаат донесено отпадот на потегот кај Љубаништа.

Ова не е прва акција на охридското комунално претпријатие годинава за чистење на отпад на оваа локација. Во рамки на активностите што се одвиваа на почетокот од март годинава беа подигнати стотици вреќи со остатоци од пластична и картонска амбалажа, најлонски кеси и други видови на цврст отпад.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...