fbpx

Повик за политичко решение во Либија

-

Египет, Алжир и Италија повикаа на политичко решение за судирите во Либија, во пресрет на преговорите на ривалските либиски парламенти, под покровителство на ОН, за да се постигне договор за влада на национално единство.
Претставникот на ОН, Бернандино Леон, веќе со месеци се обидува да ги приближи ставовите на ривалските влади, за да се постигне договор за влада на национално единство.

Либиските претставници ќе се сретнат денеска во Ширати, мароканско летувалиште меѓу Рабат и Казабланка, на преговарачка седница, која ОН ја нарекува „пресудна“.

Леон сака да постигне договор пред почетокот на рамазанскиот пост, 17 јуни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Санела Шкријељ: Жените се многу поодговорни како лидерки и помалку подложни на корупција

Пратеничката во македонското собрание Санела Шкријељ на третиот модул „Управување со време и приоритети“ од Програмата „Future is Feminist“ што викендов се одржа во Охрид потенцираше дека најважната работа...