fbpx

Повеќе од 10 жртви во разгорените борби во Источна Украина

-

Повеќе од 10 луѓе загинале во борбите во Источна Украина денеска, во територија надвор од контрола на проруските бунтовници, јавија светските агенции. Тоа се меѓу најжестоките борби во последните неколку седмици, откако стапи на сила новото примирје, на 23 декември лани. Примирјето беше нарушено неколкупати оттогаш.

Седум украински војници загинале во борбите што почнаа меѓу армијата на Украина и проруските бунтовници во и близу гратчето Авдиивка, кое се наоѓа на линијата на фронтот. Загинал и командант на бунтовниците, познат како Грек, и двајца бунтовници. Има непотврдени извештаи и за двајца загинати цивили. Една жена, наводно, загинала при гранатирање на гратчето Макијивка, кое е под контрола на бунтовниците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...