Министерството за здравство информира дека во изминатово деноноќие биле регистрирани 40 нови случаи на Ковид-19 во земјава, и тоа во: Скопје-26, Тетово-10, Куманово-1, Прилеп-1, Велес-1 и Битола-1. Во изминативе 24 часа биле направени 549 тестирања, од кои 209 теста се во рамките на скринингот на вработените во градинките. Притоа, денеска е потврден еден позитивен случај на Ковид-19 кај вработен во детска градинка во Скопје.

Вкупната бројка на активни случаи на пациенти заболени од Ковид-19 во целата земја изнесува 409, од кои најголем број на активни случаи има во Скопје – вкупно 169.

Институтот за јавно здравје денеска регистрирал 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Штип-1, Прилеп-4, Велес-2, Кочани-2.

На Клиниката за инфективни и фебрилни болести во Скопје почина 56-годишен пациент од Прилеп, кој бил лекуван на клиниката од 12 мај.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 7 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 49 пациенти. На кислородна поддршка се 19, додека на механичка вентилација се 2 пациенти. Во ГОБ „8 септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 25 пациенти. На респиратор се 3, a со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, додека на домашно лекување се следат уште 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На инфективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 45 пациенти, позитивни и сомнителни на Ковид-19.