fbpx

Посетата на Путин на Абхазија е непримерна, оценија САД

-

Посетата на претседателот на Русија, Владимир Путин, на отцепениот грузиски регион Абхазија е непримерна, оцени американскиот Стејт департмент.

САД исто така ја повикаа Русија да ги повлече своите сили на позиции пред судирот и во согласност со мировниот договор од 2008 година.

Путин за време на посетата изјави дека Абхазија ќе добие воена поддршка од Москва, а западните влади го осудија руското поддржување на сепаратистите.

Путин за време на состанокот со абхазискиот претседател Раул Хаџимб рече дека Русија е решена цврсто да ја гарантира безбедноста и независноста на Абхазија и укажа на потребата за препознавање на оптималните начини за развој на економијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...