fbpx

Портали го донесоа корона вирусот во регионот, а „носителот“ остана во Индија

-

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до Грција на југ.

Најактуелната тема во медиумите во регионот, впрочем исто како и во целиот свет, е секако новиот корона вирус и ширењето на епидемијата, а медиумите се тркаат кој ќе привлече што е можно повеќе читатели на своите содржини на оваа тема, честопати и со манипулативни и заведувачки наслови, односно кликбејт.

Таков случај откри босанскиот сервис за борба против дезинформациите „Raskrinkavanje.ba“ во објави на три портали во БиХ и пошироко.

Текстовите биле со наслов „Прв случај во регионот: За државјанин на Србија има сомнеж дека е заразен со КОРОНАВИРУСОТ“, со што, оценува Raskrinkavanje.ba, се кажува дека случајот е забележан во регионот, во текстовите точно се наведува дека државјанин на Србија е ставен во карантин „во градот Гоа во Индија“, односно сомнителниот пациент воопшто не стасал во регионот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...