fbpx

Пораст на кредитирање на населението, а намалување кај корпоративниот сектор

-

Пораст на кредитите кај населението и намалување на кредитите кај корпоративниот сектор е забележано во април и во мај, информираат од Народна банка.

– Стагнацијата на кредитите во еден дел веројатно е реакција на неизвесниот амбиент и на падот на депозитната база, но во еден дел и одраз на отписот на достасани, ненаплатени побарувања, во согласност со одлуката на НБРМ донесена во декември 2015 година – информираат од Народна банка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров попладнево се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ - македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и малтешкиот министер за...