fbpx

Поранешниот прв разузнавач, Виктор Димовски, е нов генерален секретар на МНР

-

Амбасадорот и поранешен директор на Агенцијата за разузнавање, Виктор Димовски, со решение на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, е поставен за нов државен секретар во Министерството за надворешни работи, соопштија денеска од МНР.

Виктор Димовски е доктор на политички науки и дипломат од кариера со повеќе од 20 години дипломатско искуство. Во изминатиот период бил амбасадор во Србија и Црна Гора, како и во Израел.

Димовски бил и помошник-министер, државен советник и специјален советник, како и национален координатор на Македонија во повеќе регионални иницијативи, претседавач на Комитетот на политичките директори на процесот за соработка во Југоисточна Европа и претседател на македонскиот дел на државната Комисија за утврдување на границата со Сојузна Република Југославија.

Во периодот од 2007 до 2009 година Димовски беше директор на Агенцијата за разузнавање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...