Фото: https: presidency.gr

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, кој беше претседател во два мандати меѓу 2005 и 2015 година, почина во неделата на 92-годишна возраст, соопшти Претседателството.

Папуљас исто така беше и министер за надворешни работи во 1985-89 и 1993-96 година. Тој беше висок член на социјалистичката партија ПАСОК и близок соработник на нејзиниот покоен лидер и поранешен премиер Андреас Папандреу.

По завршувањето на вториот претседателски мандат во 2015 година, Папуљас се повлече од политичката сцена во Грција.

Грчкиот државен врв како и опозициските партии изразија сочувство за смртта на поранешниот претседател.