fbpx

Поради зголемената трансмисија на коронавирус, МЗ препорачува внимателност и преземање мерки за лична заштита

-

Неспорно е дека во нашата држава се забележува зголемување на трансимисија на коронавирус, но и дека ова е општ тренд што не може да се очекува да се одбегне, велат преку соопштение од Министерството за здравство (МЗ).

Иако во моментот состојбата е релативно мирна, со цел да остане таква Министерството за здравство препоречува внимание и преземање мерки за лична заштита. Ова особено се однесува, но не исклучиво, на постарите лица, лицата кои имаат една или повеќе хронични болести и сите кои имаат намален имунитет поради која било причина.

Од таму препорачуваат, при престојување во затворена просторија подолго време да се носат маски, а лицата од ризичните категории маска минумум ФПП2, Н95 или ФФП3. Понатаму, просториите во кои се престојува подолго време, како канцеларии, занимални во градинки или сали за состаноци, како и спортски објекти, редовно да се проветруваат и да се дезинфицираат, но и да се избегнува непотребно собирање во големи групи и секогаш кога може да се одржува растојание од два метра.

Од Здравство препорачуваат редовна хигиена и дезинфекција на раце, особено ако лицата киваат и кашлаат, а устата ја покриваат со дланката наместо со внатрешноста од лактот, како што е препорачано.

„Доколку почувствувате некои од стандардните симптоми – сува кашлица, температура, болки во грло, болки во мускулите и слично, веднаш побарајте помош од вашиот матичен лекар и задолжително носете маска“, советува Министерството за здравство.

Од таму информираат дека во здравствените домови ширум државата веќе е зголемен бројот на термини за тестирање на пациенти, а само во Здравствениот дом Скопје тестирање се врши во пет пункта.

„Исто така, сè уште најефикасна заштита од развој на потешки форми на ковид и хоспитализација останува вакцинацијата против ковид. Така што, за целосно заштитени се сметаат тиe кои имаат примени две дози вакцини и дополнителна, т.е. бустер доза. Сите оние кои не се вакцинирале или не го завршиле целиот вакцинален циклус, се препорачува истото веднаш да го направат, а кај оние кои поминале четири месеци од бустер дозата им се препорачува и второ бустирање“, додаваат од МЗ и потсетуваат дека сè уште на сила е обврската за носење маски во јавен превоз, здравствени установи, аптеки и домови за стари лица.

Напишете коментар

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download