fbpx

Поради снежни врнежи откажана вечерата на Нимиц со преговарачите во Брисел

-

Предвидената заедничка вечера на преговарачот за името, Метју Нимиц со делегациите од Македонија и Грција, што требаше да се случи вечерва во Брисел е откажана, бидејќи ниту преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски, ниту преговарачот Нимиц, поради снегот не можеле да стигнат на време во Брисел, пренесува порталот „Мкд.мк“

Поради снежните врнежи во Белгија се откажани стотици летови, како и сите полетувања и слетувања на аеродромот во Брисел, вклучувајќи ги и оние на преговарачите.

Според неофицијални информации, и преговарачите и Нимиц се обидуваат да стигнат во Брисел со воз или со друго превозно средство. Заедничките разговори на Нимиц со преговарачите ќе се одржат утре.

Од Министерството за надворешни работи информираат дека специјалниот претставник на Обединетите нации Нимиц изјава за медиумите даде по завршувањето на состанокот, во 12.15 часот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мајка осомничена за предизвикување пожар со цел да се прикрие свирепо убиство сторено од синот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во стан на улицата „Исаија Маџовски“, беше пронајдено безживотно...