fbpx

Попоски: Македонија демонстрираше капацитет за справување со мигрантската криза

-

И покрај сите предизвици, Македонија успешно се справува со мигрантската криза и има активен придонес кон заедничките напори на Европската Унија (ЕУ) за намалување на нелегалниот прилив на бегалци, истакнал министерот за надворешни работи, Никола Попоски, на панел-дискусијата на тема „Дали Европа има потреба од нов пристап кон миграцијата“, што се одржа во „Чатам хаус“ во Лондон.

„Дејствувавме во согласност со договореното на ниво на ЕУ и како земја кандидат демонстриравме капацитет на одговорен партнер“, рекол Попоски.

На настанот се дискутирало за актуелните прашања и предизвици со кои се соочува Европа околу мигрантската криза, како и за ангажманот на владите во справувањето со неа.

„Фокусот на дискусиите се однесуваше на можните решенија и на евентуалниот нов пристап во менаџирањето на хуманитарниот, безбедносниот и на другите аспекти на мигрантската криза“, стои во соопштението на МНР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...